Każdy cykl zajęć to kurs obejmujący 10 jednostek lekcyjnych trwających 30 minut jeden raz w tygodniu. Dzieci podczas zajęć oswajają się z wodą, a także uczą się podstawowych umiejętności pływackich, przy bezpośredniej obecności opiekuna (rodzica). Program nauki pływania dostosowany jest do wieku i poziomu zaawansowania dziecka.

Etap I (od 3 miesięcy do 1 roku):

– nauczamy rodziców podstawowych zasad bezpieczeństwa poruszania się na terenie pływalni i bezpiecznego wchodzenia do basenu z dzieckiem i wychodzenia
– oswajamy niemowlę ze środowiskiem wodnym
– wprowadzamy pierwsze ćwiczenia oddechowe
– uczymy dziecko samodzielnego utrzymywania się na wodzie w pozycji pionowej lub poziomej
– wprowadzamy elementy zanurzania
– uczymy skoków do wody z pozycji siadu na brzegu basenu

Etap II (1 – 2 lata) :

– wprowadzamy zasady bezpiecznego poruszania się przez dziecko na terenie pływalni
– uczymy dziecko samodzielnego przemieszczania się w wodzie na plecach, na brzuszku lub w pionie, angażując głównie pracę nóg
– wprowadzamy ćwiczenia umożliwiające dziecku skok do wody z pozycji siedzącej oraz stojącej z jednoczesnym zanurzeniem głowy pod wodę
– uczymy dzieci poprzez zabawę. Dajemy do pokonania różne przeszkody i zadania

Etap III (2 – 4 lata)

– wprowadzamy więcej ćwiczeń na opanowanie prawidłowej pracy nóg malucha
– uczymy dziecko wytrwałości by mogło samodzielnie przepłynąć odcinek 10-15 metrów
– bawimy się w wyciąganie przedmiotów z niewielkiej głębokości
– gramy w różne zabawy grupowe
– organizujemy mini zawody dla najmłodszych w grupach

CO ZABRAĆ ZE SOBĄ NA ZAJĘCIA?

1. Strój kąpielowy dla rodzica i pieluszkę do pływania dla dziecka.
2. Klapki dla rodzica i obuwie na zmianę dla dzieci chodzących.
3. Okularki do pływania dla „starszaków” (2-4 lata).
4. Ręcznik dla siebie i dwa ręczniki lub ręcznik i szlafroczek dla malucha.
5. Nosidełko (można je wnieść na teren pływalni, po wyrażeniu zgody przez kierownictwo obiektu).
6. Kosmetyki dla siebie i dla dziecka (mydło, oliwka, itp.) oraz suszarkę do włosów, jeśli nie ma na wyposażeniu basenu.
7. Pieluszkę na zmianę.
8. Przekąskę by posilić się po zajęciach.
9. Dobry humor.

PRZED ZAJĘCIAMI!

1. Należy przebadać dziecko i uzyskać od lekarza zgodę na uczestnictwo w zajęciach z pływania.
2. Nie należy smarować dziecka oliwkami i kremami.
3. Jeśli podczas zajęć wymagane są czepki, należy pokazać się dziecku kilka razy wcześniej w domu w czepku, aby nie bało się rodzica podczas lekcji.
4. Nie należy karmić dzieci później niż na pół godziny przed zajęciami. Wyjątek stanowi karmienie piersią.
5. Zapoznać się z regulaminem basenu i Szkoły Pływania

PIERWSZE KROKI NA TERENIE PŁYWALNI

1. Do przebieralni wchodzimy z dzieckiem 15-20 minut przed zajęciami (przed wejściem, zmieniamy obuwie w szatni). Wózki zostawiamy w wyznaczonym miejscu.
2. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem by samemu się przebrać jest zapięcie malucha w nosidełku.
3. Przed zajęciami obowiązuje wspólny prysznic rodzica z dzieckiem.
4. Instruktorzy pomagają Państwu przy wejściu i wyjściu z wody. Jeśli trzeba wejść do wody po drabince, instruktor przytrzymuje dziecko, rodzic sam wchodzi do wody, a następnie odbiera dziecko od instruktora.
5. W czasie ćwiczeń nie podajemy dzieciom smoczka.
6. Po zajęciach myjemy dziecko mydłem pod prysznicem. Dobrze osuszone dziecko smarujemy oliwką lub kremem.
7. Po wyjściu z szatni zaleca się odczekać jeszcze ok. 20-30 minut na terenie pływalni.